Bingöl Üniversitesi Selahaddin-i Eyyubi Kütüphanesi Anasayfa

Turnitin (İntihal Programı)

Turnitin (İntihal Programı)

Turnitin - Kurumsal Hesapların Yöneticileri için Bilgilendirme:

1.       Yönetici Kılavuzu’na aşağıdaki URL adresinden ulaşabilirsiniz.

Yönetici Kılavuzu: https://drive.google.com/file/d/0B8lWDmwp5sCsYURkRmNsUy1BNDQ/view

2.       Kurumlarınızın Turnitin hesap yöneticileri olarak, Turnitin sisteminde, öğrencilere (lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri) kesinlikle hesap açmayınız (yönetici öğretmen hesabı açar, öğretmen de öğrenci hesabı açabilir), öğrencilere açtığınız hesaplar varsa lütfen kapatınız. Öğrenci kullanımı ile ilgili gerekirse akademisyenler öğrencilerine öğrenci hesabı açarak kullanım yaptırabilirler. Akademisyenlere açtığınız her hesapla beraber aşağıdaki URL adresinde bulunan Öğretmen Kılavuzu’nu kendilerine iletiniz. 

Öğretmen Kılavuzu: https://drive.google.com/file/d/1uzX2Vf5gaTtjXbJbSZoojcKHHZfI0pN-/view

3.Kullanıcının, analiz yapmak üzere sunduğu, kendi dokümanını, Turnitin içerik havuzunda yer almasını engellemesi mümkündür. Default olarak dokümanlar içerik havuza gider (maalesef default değiştirilemiyor). Ayarlardan, havuzda yer almasını istemediğiniz dokümanlarınızı, “depo yok” seçeneğini işaretleyerek, içerik havuzunda yer almamalarını sağlayabilirsiniz.  

Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin ID tespitlerinin TechKnowledge ya da TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yapılması maalesef mümkün olamayacaktır. Bu yüzden, kullanıcılarınızın mağdur olmaması için, kullanıcılarınızı bu konuda bilgilendirmenizi ÖNEMLE rica ederiz. Sildirme işlemi için kullanıcının yüklediği dokümanın yanında yazan ID’nin (ödev numarası) yönetici tarafından Turnitin’e iletilerek sildirilmesi gerekmektedir. Belge Silme Kılavuzu’na aşağıdaki URL adresinden ulaşabilirsiniz.

Belge Silme Kılavuzuhttps://drive.google.com/file/d/0B8lWDmwp5sCsS3pMRlpzVTFYbDA/view

Belirtildiği üzere, bu işlemler için dokümanın İD’sine (ödev numarasına) ihtiyaç vardır. Silme işlemine dair süreç aşağıda bilgilerinize sunulmuştur:

  • Belge Sildirme Kılavuzu’nda geçen linki kullanarak (“Buraya” yazan linke tıklyarak) belge silme formunu doldurunuz,

https://drive.google.com/file/d/0B8lWDmwp5sCsS3pMRlpzVTFYbDA/view  

  • Formu doldurduktan sonra Turnitin'den bir e-Posta alacaksınız. Bu e-Posta, isteğinizin iletildiğini bildirmek içindir, buna cevap vermeyiniz.
  • Daha sonra, Turnitin'den bir e-Posta daha alacaksınız. Bunun içinde "In order to limit..." ile başlayan bir paragraf gördüğünüzde cevap vermeniz gerekecektir. Cevap olarak; "Yes, i confirm to remove the ids from Turnitin databases." yazmalısınız ki, silme işlemi için onayınızı alsınlar.
  • Ardından istediğiniz silme işleminin gerçekleştiğini bildiren bir e-Posta daha alacaksınız.

Not: Onayı, size gelen e-Postaya cevaben göndermeniz gerekmektedir. Bu işlemleri ilgili kurumun Turnitin yöneticisi yapmalıdır. 

  1. Kullanıcılarınız ısrarla yanlış kullanım yapıyorlarsa hesaplarını deaktive ederek kullanım ile ilgili kılavuzları incelemelerini sağlayıp ardından hesaplarını aktive edebilirsiniz. Yönetici hesabında hesap açılan kullanıcıların isimlerinin yanındaki yeşil anahtara tıklayarak deaktive edebilirsiniz ve aynı şekilde deaktif hesap aktive de edilebilmektedir.