Tübess (Türkiye Belge Sağlama Sistemi)

YÖK Tez Merkezinden erişemediğiniz tezlere Kütüphanemiz aracılığıyla erişebilirsiniz.

Bunun için, YÖK Tez Merkezinde aradığınız materyalin, tez numarası, eser adı, yazar adı, üniversite, yılı bilgilerini ve istek yapan kullanıcının kurumsal eposta adresi (bingol.edu.tr uzantılı), telefon numarası ve ad ve soyadı bilgilerini kutuphane@bingol.edu.tr adresine göndermelidir.

Daha sonra gelen ya da herhangi bir sebepten gelmeyen tezlerin bilgileri yazmış olduğunuz eposta adresi üzerinden sizlere gönderilecektir.

Önemli bir husus ise; Tübess üzerinden günlük istek sayımız 3'tür. Bu istekler gelmeden yeni bir istekte bulunamayız. 

Gelen materyalin PDF uzantısı kesinlikle kullanıcıya verilmez. Kullanıcı fotokopi ücretini ödedikten sonra tezin çıktısı kullanıcıya verilir.

TÜBESS nedir?

Ülkemizdeki araştırmacıların akademik bilgi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ulusal bir toplu katalog (TO-KAT) üzerinden bilgi merkezleri / kurumlar arasında fotokopi ve/veya ödünç verme yoluyla kaynak paylaşımını mümkün kılan bir "Ulusal Belge Sağlama Ağı"dır.

TÜBESS'i kimler kullanabilir?

Ulusal bir belge sağlama sistemi üzerinden kaynak sağlamak / paylaşmak isteyen ülkemizdeki tüm bilgi merkezleri ve akademik, eğitim kurumları TÜBESS Katılım Sözleşmesi'ni imzalamak ve "TÜBESS"e üye olmak kaydıyla sistemi kullanabilirler.

Sistem bilgi merkezleri /kurumların belge sağlama (ILL) birimleri üzerinden işletilmekte olup doğrudan son kullanıcılara açık bir sistem değildir. Kullanıcılar belge (makale vd.) taleplerini kurumlarının belge sağlama birimleri üzerinden talep edebilirler. TÜBESS'e üye kurumlar kullanıcıların belge taleplerini kaynak paylaşımı yoluyla birbirlerinin koleksiyonlarından sağlayarak son kullanıcılara elden teslim etmektedir.

TÜBESS'e katılım koşulu nedir?

Sağlayıcı kütüphaneler için; TO-KAT'a katılmak ve kütüphane koleksiyon kayıtlarını belirlenen format ve şartlarda TÜBİTAK ULAKBİM'e sağlaması, istek yapan kurumlar için; sistem üzerinden hizmet alabilmesi için ULAKBİM TÜBESS hesabı açması gerekmektedir.

Bunun dışında TÜBESS Katılım Sözleşmesi'ni imzalayarak, sistemi kullanmaya başlayabilirler.

TÜBESS'den kullanıcılar nasıl yararlanır?

Kendi bağlı oldukları kurum , bilgi merkezi ya da herhangi bir kütüphaneye başvurarak sistemi kullanabilirler. Sistem sadece kurum, kütüphane ve bilgi merkezlerinde çalışan sorumlu Belge Sağlama Personeli tarafından kullanılabilecektir.

 

TÜBESS ücretleri nedir?

TÜBESS kapsamında gerçekleşecek işlemlerin ulusal çapta kargo ihalesi ULAKBİM tarafından gerçekleştirilip, sabit ücret uygulanacaktır. Belge sağlama fotokopi/ödünç verme ücretleri her kurumun kendi ücret politikasına göre değişiklik gösterecektir.

 

ULAKBİM Ulusal Belge Sağlama Hizmetleri (UBSS)'den kimler, nasıl yararlanabilir?

UBSS sisteminde kullanıcı kısıtlaması bulunmamaktadır. Sistem, Türkiye'deki tüm araştırmacı ve öğrencilerin kullanımına açıktır. Kullanıcılar sisteme üye olduktan sonra, elektronik ortamda yapılan istekler adreslerine postalanmaktadır.

 

UBSS ücretleri nedir?

1)Yurt içinden sağlanacak belgeler:

Yurt içi makale başı ücret 1,50 Kr.

Türkiye Adresli Tez ücreti 15 TL.

2)Yurt dışından sağlanacak belgeler:

İstenilen belgenin türüne göre, Amerikan Doları olarak aşağıda verilmiş olan ücretler, o tarihteki kur karşılığı Türk Lirası olarak hesaplanmaktadır.

  • British Library (İngiltere)'den sağlanabilen her makale, sayfa sayısına bakılmaksızın 20 USD'dir
  • ABD kaynaklı doktora tezi 60 USD'dir
  • Yurtdışı ödünç kitap 30 USD'dir
  • Yukarıdakiler dışında yurtdışı kaynaklardan sağlanan belgelerin ücretleri kaynağa göre değişmektedir.

3) Makale dışı kaynak (Kitap, Proje ve Cochrane vd.) ücreti 6 TL

4) Kargo ve PTT ücreti 5 TL

Tüm ücretlere KDV dahildir.