Turnitin İntihal Programı

Erişim adresi : http://www.turnitin.com/tr/

Öğretmenler için kullanım kılavuzu:

https://drive.google.com/open?id=1uzX2Vf5gaTtjXbJbSZoojcKHHZfI0pN-

 

ÖNEMLİ NOT: Turnitin kullanımında yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kişinin kendi hesabından silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Hesaptan doküman silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları siz Turnitin yöneticilerine bildirmeden silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin bulunabilmesi için firmamız tarafından herhangi bir işlem yapılamayacağını bildirmek isteriz. Bu yüzden kullanıcılarınızın mağdur olmamaları için, kullanıcılarınızı bu konuda bilgilendirmenizi önemle rica ederiz.

Sildirme işlemi için kullanıcının yüklediği dokümanın yanında yazan id’nin (ödev numarası) yönetici tarafından Turnitin’e iletilerek sildirilmesi gerekmektedir. İlgili kılavuz yönetici kılavuzlarının arasında (Turnitin’den Belge Sildirme Kılavuzu.pdf) bulunmaktadır. Bildirdiğimiz üzere bu işlemler için dokümanın idsine (ödev numarasına) ihtiyaç vardır. Silme işlemine dair süreç aşağıda bilgilerinize sunulmuştur:

 

- Kılavuzu (Turnitin’den Belge Sildirme Kılavuzu.pdf) kullanarak formu doldurunuz (Bu formun linki kılavuzun ilk sayfasındadır. Kılavuzda "Buraya" yazan yere tıklayarak forma erişebilirsiniz)

- Formu doldurduktan sonra hemen Turnitin'den bir mail alacaksınız. Bu mail isteğinizin iletildiğini anlatan bir maildir; buna cevap vermeyiniz.

- Daha sonra, Turnitin'den bir mail daha alacaksınız. Bu mailin içinde "In order to limit..." ile başlayan bir paragraf gördüğünüzde o maile cevap vermeniz gerekir. Cevap olarak "Yes, i confirm to remove the ids from Turnitin databases." yazmalısınız ki silme işlemi için onayınızı alsınlar.

- Ardından bir mail daha alacaksınız ve onda da istediğiniz silme işleminin gerçekleştiğini size söyleyen bir mail olacak.

Not: Onayı size gelen maile vermeniz gerekmektedir. Bu işlemleri Turnitin yöneticisi yapmalıdır.