Deneme Erişimli Veri Tabanları

  • Deneme Erişimli Veri Tabanları

 • ProQuest Publicly Available Content Database

  Diğer veritabanlarını ve koleksiyonlarını tamamlamak üzere tasarlanan bu multidisipliner veritabanı, tümü açık erişim veya lisanssız olan bir dizi farklı kaynaktan halka açık içerik için tam metne bağlantılar sunar. ArXiv gibi ana konu depolarından ve ayrıca açık erişim dergilerinden gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makaleleri, ön baskılar, kitaplar, konferans raporları ve raporları içerir.

  Kaliteli bilimsel açık erişim kaynaklarının değerlendirilmiş kapsamı

  • Yüzlerce güvenilir, bilimsel olarak açık erişim başlığına erişin ve kullanın. ProQuest’in yayın kurallarına uymayan potansiyel olarak sorunlu yayınlar hariç tutulmuştur.

  Açık erişim içeriğini kolayca tanımlayın

  • ProQuest veritabanlarındaki açık erişim dergileri, öncelikle DOAJ veya YOL içine dahil edilme temelinde belirlenmiştir. Kamuya açık olduğu bilinen yayıncılardan veya kaynaklardan gelen içerik de buna dahildir. ProQuest platformundaki sonuçlar listesinde, bu veritabanındaki herhangi bir makale için bir Açık Erişim simgesi görünecektir (bazı başlıkların geri doldurmaları için bu göstergenin veritabanının başlangıcında yer almayacağını unutmayın). OA dışı dergilerdeki bireysel açık erişim makalelerinin ve hükümet belgeleri ve haberler gibi bilimsel olmayan kamuya açık kaynakların dahil edilmediğine dikkat edin.

  Platformda bulunmadığında tam metne bağlantılar

  • Birçok dergi için tam metin makaleler tamamen araştırılabilir ve ProQuest platformunda sunulur. Platformun içinde tam metnin bulunmadığı yerlerde, harici tam metne doğrudan açık ve güvenilir bağlantılar vardır.

  Kimliği doğrulanmamış kullanıcılar için tam metin

  • Halka açık olan bu içeriğin tam metni, kullanıcılar açık durumuyla tutarlı bir şekilde Google Scholar aracılığıyla bağlantı kurduğunda sınırlı değildir.

  Alıntı kayıtlarındaki diğer harici açık erişim içeriğine bağlantı verme

  • Genel Olarak Kullanılabilir İçerik Veritabanının bir parçası olmasa da, bu veri tabanının piyasaya sürülmesiyle birlikte, platformdaki ilgili bir geliştirme, AİA durumu ve AI kaynaklarına dayanan dış OA kaynaklarına dinamik bağlantıların bir göstergesini sağlar. Bu, kullanıcıların dergide yayınlanan ve kendileri için tamamen açık olmayan ve makalelerin tam metnini ProQuest'e lisanslamayan dergilerde yayınlanan OA makaleleri için herkese açık tam metni bulmalarına yardımcı olur.

  Global kapsam

  İçeriğin% 90'ından fazlası Kuzey Amerika dışından 70'ten fazla ülkeden gelmektedir.
 • JSTOR Ücretsiz e-Kaynaklar

  JSTOR Arşiv koleksiyonları ile Tematik Koleksiyonlar ve Birincil Kaynak Koleksiyonları içeriğine 30 Haziran 2021'e kadar ücretsiz erişim sağlanacaktır. İlgili linkler aşağıda yer almaktadır;

  JSTOR Arşiv Koleksiyonları (EKUAL erişimi dışında kalan Tematik Koleksiyonlar)
  Security Studies: https://www.jstor.org/security-studies/
  Lives of Literature: https://www.jstor.org/librarians/products/thematic-collections/lives-of-literature/#content

  Birincil Kaynak Koleksiyonları (Primary Sources)
  Global Plants: https://plants.jstor.org/
  19th Century British Pamphlets: https://www.jstor.org/site/19th-century-british-pamphlets/ Struggles for Freedom: Southern Africa: https://www.jstor.org/site/struggles-for-freedom/southern-africa/
  World Heritage Sites: Africa: https://www.aluka.org/heritage

  Halk sağlığı alanındaki 26 süreli yayının içeriği: https://about.jstor.org/l/public-health/
  Covid-19 ile ilgili 6.000’den fazla makalenin bir araya getirildiği içerik: https://about.jstor.org/covid19/free-covid-19-articles/

  Artstor Digital Library

 • The Cochrane Library Platformu Eğitim Kanalı

  The Cochrane Library platformu eğitim kanalı oluşturulmuştur. Bu sayfadan The Cochrane Library içeriğiyle ilgili gerekli olabilecek eğitim materyallerine erişebilirsiniz.

   The Cochrane Library

  Cochrane Library Training Hub "Monthly Training Calendar" alanında güncel eğitim planlamaları yer almaktadır, araştırmacılarımız bu eğitimlere kayıt yaptırarak faydalanabilirler.

   “This Study Shows” podcast serisine yeni eklenen bölüm olan Science Communication during the COVID-19 outbreak bölümüne ücretsiz olarak erişilebilir.

  Ayrıca bugüne kadar yayınlanmış diğer podcastlere Wiley Podcasts sayfasından erişelebilir.

 • Akademik Sunum Veri Tabanı

  Akademik Sunum veritabanı 30 Haziran 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

  Akademik Sunum üniversite eğitimi sırasında kullanılabilecek 10.000’den fazla sunumu içeren bir veri tabanıdır. Çoğunluğu lisans ve lisansüstü dersleri ve bu derslerin konularını kapsayan sunumlar konularına göre sınıflandırılmıştır. Akademik sunum, bir veri tabanı olarak sunumu barındırmanın yanında sunumların online/uzaktan eğitim sırasında kolayca gösterimi/kullanımı ve öğrenciler ile paylaşımını da sağlar.

  Akademik Sunuma Erişmek İçin Tıklayın
 • Wikilala (Osmanlı Dijital Kütüphanesi)

  Wikilala (Osmanlı döneminde basılmış olan matbu metinlerin (gazete, dergi, kitap) içerisinde Latin harfleriyle arama imkanı sağlayan veritabanı) 31.12.2021 tarihine kadar sınırsız içerikle deneme erişimine açılmıştır.

  Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca metinlerde Latin harfleriyle arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorundaydılar. Oysa Wikilala sayesinde tek bir hamle ile aradıkları tüm başlık ve içeriklere saliseler içerisinde ulaşabilirler.

   Erişim için: https://www.wikilala.com
   Üyelik için: https://www.wikilala.com/Register
   Kısa Tanıtım Videosu için: https://bit.ly/3e5EHur
 • EBSCO eBook Academic Collection

  eBook Academic Collection 10 Mayıs 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

  Kullanıcı sınırı bulundurmadan 202.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO eBook Academic Collection hem sayı hem de içerik bakımından son derece kapsamlı bir disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır.

   Erişim için: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e000tww
   eBook Academic Collection
 • Dentistry & Oral Sciences Source

  Dentistry & Oral Sciences Source 10 Mayıs 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

  Dentistry & Oral Sciences Source™ veri tabanı, diş hekimliği fakülteleri için hazırlanan, bu alandaki tek tam metin veri tabanıdır. Alanındaki tüm konuları detaylı bir şekilde kapsamasının ve zengin indekslemesinin yanı sıra, bu disiplindeki en çok takip edilen akademik dergileri ve kitapları tam metin olarak sunan Dentistry & Oral Sciences Source™ veri tabanı, bilimsel dergiler için önemli bir skorlama kuruluşu olan Eigenfactor’ün Diş Hekimliği Dergi Sıralaması’nın en güncel versiyonu olan Eigenfactor 2015’teki ilk 25 derginin 12 tanesini tam metin olarak; 12 tanesini ise yalnızca indeks olarak içerir.

   Erişim için: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ddh
   Dentistry & Oral Sciences Source

 • Rosetta Stone

  Rosetta Stone Library Solution 31 Mayıs 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

  Rosetta Stone Library Solution veritabanı; araştırmacılarınızın, öğrencilerinizin ve kurum çalışanlarınızın kullanabileceği, ister başlangıç seviyesi olsun, isterse orta seviyede, farklı seviyedeki kullanıcıların istifade edebileceği, 30 dil içeren dünyanın en popüler dil eğitim setidir. Rosetta Stone kullanıcıya dili klasik yollarla değil, ana dili öğrenirken kullanılan doğal yöntemlerle geliştirilen, patentli ve ödüllü Dynamic Immersion yaklaşımıyla öğretir. 

  Hızlı Erişim Adımları
  Bilgisayardan erişim: 1)Erişim linkine tıklayın 2)Kurumsal eposta adresinizi, yeni belirleyeceğiniz şifreyi girin ve öğrenmek istediğiniz dili seçerek kayıt olun 3)Launch Rosetta Stone Foundations linkine tıklayıp giriş yapın (detaylı kullanım kılavuzu ektedir.)

  Mobilden erişim: 1)Öncelikle bilgisayardan erişim sağlayın ve kurumsal eposta adresinizle bir hesap oluşturun 2) Mobil cihazınıza Rosetta Stone’u yükleyin ve giriş yapın 3)Sign in kısmından, Work or School seçeneğine tıklayın 4) Bilgisayardan oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifresinin yanı sıra Namespace kısmına ns240700 bilgisini ekleyip, giriş sağlayın (detaylı kullanım kılavuzu ektedir.)

  Erişim için: https://bit.ly/rosettadeneme

   Bilgisayardan Erişim

   Mobil Erişim

   Rosetta Stone