Deneme Erişimli Veri Tabanları

  • Deneme Erişimli Veri Tabanları

 • ProQuest Publicly Available Content Database

  Diğer veritabanlarını ve koleksiyonlarını tamamlamak üzere tasarlanan bu multidisipliner veritabanı, tümü açık erişim veya lisanssız olan bir dizi farklı kaynaktan halka açık içerik için tam metne bağlantılar sunar. ArXiv gibi ana konu depolarından ve ayrıca açık erişim dergilerinden gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makaleleri, ön baskılar, kitaplar, konferans raporları ve raporları içerir.

  Kaliteli bilimsel açık erişim kaynaklarının değerlendirilmiş kapsamı

  • Yüzlerce güvenilir, bilimsel olarak açık erişim başlığına erişin ve kullanın. ProQuest’in yayın kurallarına uymayan potansiyel olarak sorunlu yayınlar hariç tutulmuştur.

  Açık erişim içeriğini kolayca tanımlayın

  • ProQuest veritabanlarındaki açık erişim dergileri, öncelikle DOAJ veya YOL içine dahil edilme temelinde belirlenmiştir. Kamuya açık olduğu bilinen yayıncılardan veya kaynaklardan gelen içerik de buna dahildir. ProQuest platformundaki sonuçlar listesinde, bu veritabanındaki herhangi bir makale için bir Açık Erişim simgesi görünecektir (bazı başlıkların geri doldurmaları için bu göstergenin veritabanının başlangıcında yer almayacağını unutmayın). OA dışı dergilerdeki bireysel açık erişim makalelerinin ve hükümet belgeleri ve haberler gibi bilimsel olmayan kamuya açık kaynakların dahil edilmediğine dikkat edin.

  Platformda bulunmadığında tam metne bağlantılar

  • Birçok dergi için tam metin makaleler tamamen araştırılabilir ve ProQuest platformunda sunulur. Platformun içinde tam metnin bulunmadığı yerlerde, harici tam metne doğrudan açık ve güvenilir bağlantılar vardır.

  Kimliği doğrulanmamış kullanıcılar için tam metin

  • Halka açık olan bu içeriğin tam metni, kullanıcılar açık durumuyla tutarlı bir şekilde Google Scholar aracılığıyla bağlantı kurduğunda sınırlı değildir.

  Alıntı kayıtlarındaki diğer harici açık erişim içeriğine bağlantı verme

  • Genel Olarak Kullanılabilir İçerik Veritabanının bir parçası olmasa da, bu veri tabanının piyasaya sürülmesiyle birlikte, platformdaki ilgili bir geliştirme, AİA durumu ve AI kaynaklarına dayanan dış OA kaynaklarına dinamik bağlantıların bir göstergesini sağlar. Bu, kullanıcıların dergide yayınlanan ve kendileri için tamamen açık olmayan ve makalelerin tam metnini ProQuest'e lisanslamayan dergilerde yayınlanan OA makaleleri için herkese açık tam metni bulmalarına yardımcı olur.

  Global kapsam

  İçeriğin% 90'ından fazlası Kuzey Amerika dışından 70'ten fazla ülkeden gelmektedir.
 • The Cochrane Library Platformu Eğitim Kanalı

  The Cochrane Library platformu eğitim kanalı oluşturulmuştur. Bu sayfadan The Cochrane Library içeriğiyle ilgili gerekli olabilecek eğitim materyallerine erişebilirsiniz.

   The Cochrane Library

  Cochrane Library Training Hub "Monthly Training Calendar" alanında güncel eğitim planlamaları yer almaktadır, araştırmacılarımız bu eğitimlere kayıt yaptırarak faydalanabilirler.

   “This Study Shows” podcast serisine yeni eklenen bölüm olan Science Communication during the COVID-19 outbreak bölümüne ücretsiz olarak erişilebilir.

  Ayrıca bugüne kadar yayınlanmış diğer podcastlere Wiley Podcasts sayfasından erişelebilir.

 • Wikilala (Osmanlı Dijital Kütüphanesi)

  Wikilala (Osmanlı döneminde basılmış olan matbu metinlerin (gazete, dergi, kitap) içerisinde Latin harfleriyle arama imkanı sağlayan veritabanı) 31.12.2021 tarihine kadar sınırsız içerikle deneme erişimine açılmıştır.

  Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca metinlerde Latin harfleriyle arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorundaydılar. Oysa Wikilala sayesinde tek bir hamle ile aradıkları tüm başlık ve içeriklere saliseler içerisinde ulaşabilirler.

   Erişim için: https://www.wikilala.com
   Üyelik için: https://www.wikilala.com/Register
   Kısa Tanıtım Videosu için: https://bit.ly/3e5EHur
 • Artstor

  Artstor veri tabanı 31 Aralık 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

  Artstor en iyi müzelerden, arşivlerden, akademik kurumlardan ve sanatçılardan derlenmiş, eğitim ve araştırma amacıyla tüm kullanım hakları alınmış ve öğrenim ve öğretim için özel geliştirilmiş birtakım araçları içeren en kapsamlı multi-disipliner görsel kaynağıdır.

  Erişim Linki: https://library.artstor.org/#/

  Aynı içeriğe www.jstor.org adresinden tarama yaparak da erişebilirsiniz.

  Hemen İzleyin

  Artstor JSTOR Platformunda  – Haberler, etkinlikler ve videolar ile değerlendirme

  Artstor Entegrasyonu – Sorularınız Cevaplanıyor: Sık sorulan sorular için cevaplara buradan ulaşın.

 • dMags Dijital Türkçe Dergi Platformu

  dMags Dijital Türkçe Dergi Platformu 31 Ekim 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

  dMags, Türkiye’de ilk mobil dergi, çizgi roman ve kitap uygulamalarını yayınlayan Türkiye’nin en eski ve dijital dergi mağazasıdır.

  Erişim Linki: https://dmags.net/