Verita Tabanı Tarama

 • Abone Veri Tabanları


  • Hukuk Türk (Başlama Tarihi : 2018-01-01 / Bitiş Tarihi : 2019-12-31)

   Yargıtay Kararları, Kanun ve yasalar, Anayasa Mahkemesi Kararları, Türkiye Cumhuriyeti Mevzuatı ile Türk Hukuk Bibliyografyası gibi hukukun temel konularını içeren HukukTürk aboneligi yapilmistir.


   Adres Git
  •  

   • American Chemical Society, Chemistry for Life î

    ACS (American Chemical Society) (Başlama Tarihi: 2017.01.01/Bitiş Tarihi : 2019.12.31)

    ACS Dergi paketi kapsamında, dünyanın en büyük topluluğu olan Amerikan Kimya Topluluğu’na (American Chemical Society) ait olan ve uygulamalı kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, biyoteknoloji, temel kimya, organik kimya, polimer ve malzeme bilimi konularında yayımlanmış 53 dergisine ilk sayılarından günümüze erişim imkanı sağlanmaktadır.
    Adres Git

    

  •  

   • Oxford Online Journals (Başlama Tarihi : 2017-01-01 / Bitiş Tarihi : 2019-12-31)

    Mission

    Oxford University Press (OUP) publishes the highest quality journals and delivers this research to the widest possible audience. We achieve this by working closely with our society partners, authors, and subscribers in order to provide them with publishing services that support their research needs.

    Part of the academic community

    Oxford University Press prides itself on being both a part of and a partner in the academic community. A department of the University of Oxford, OUP draws on a prestigious research heritage and a deep understanding of the wants and needs of researchers and academics. As a member of the academic community, we understand and can address the needs of our publishing partners in a way that no profit-driven publisher can.

    Productive partnerships

    We consider our role in the academic community to extend to the publishing we do on behalf of societies. We publish over 300 journals in the humanities, social sciences, law, science, and medicine, two-thirds of which are published in partnership with learned and professional societies. Societies want to publish with OUP because we understand and can deliver on shared strategic goals for their titles.

    Adres Git

 

 • Ücretsiz Veri Tabanları

 • Emerald Group Publishing Limited

  1967’de İngiltere’de kurulan uluslararası bir yayınevidir

  305 elektronik dergi, 1650 ekitap ve 1500 Vaka çalışması sunar

  Konu alanları ağırlıklı olarak yönetim bilimleridir

  TÜBİTAK ULAKBIM üzerinden 3 yıllık bir anlaşma ile bütün dergiler (Premier Koleksiyonu) 2017 yılından itibaren üniversitelerin erişimine açılmıştır

  Adres Git

 • CINAHL Complete (Hemşirelik, Ebelik, Yardımcı Sağlık Bilimleri ve Sağlık Hizmetleri) 

  PubMed nasıl tıp alanında birincil danışma kaynağı ise CINAHL da hemşirelik, ebelik, yardımcı sağlık bilimleri ve sağlık hizmetleri alanlarında birincil danışma kaynağıdır. Dolayısıyla, bu alanlara yönelik bölümleri bulunan üniversiteler için olmazsa olmaz bir kaynaktır.

  CINAHL Complete kendi alanında dünyanın en kapsamlı veri tabanıdır. CINAHL’da indekslenen 1400’den fazla dergi, CINAHL Complete veri tabanında tam metin olarak bulunmaktadır.

  CINAHL Complete sadece dergi içeren bir veri tabanı değil, komple bir araştırma ve destek aracıdır. Ek içerik:

  *  Yazar Bağlantıları

  *  Kanıta Dayalı Bakım Dökümanları

  *  Hızlı Dersler ve Arama Teknikleri

  *  Araştırma Araçları

  *  Aranabilir Referanslar

  *  Kitaplar/Monograflar

  CINAHL Complete Kullanıcı Kılavuzu: https://www.youtube.com/watch?v=5DVYOJWRdyw


  Adres Git
 • The American Institu of Physics

  Fizikçilerin ilham kaynağı

  80 yılı aşkın bir süredir AIP, fizik bilimlerinde dünyanın önde gelen yayıncılarından biri olmuştur. Seçkin araştırma kaynaklarıyla hala bilimsel topluluklara ilham vermekte ve onları bilgilendirmektedir. Dünya çapındaki yaklaşık 4.000 kurumda araştırmacılar tarafından erişilen AIP Publishing, prestijli 17 portfolyosu da dahil, yüksek atıflı dergileri ve AIP konferans bildirilerini içerir.

 • MatSciNet

  For essential information for our reviewers, please see detailed information about the Mathematical Reviews Database.

  MathSciNet® is an electronic publication offering access to a carefully maintained and easily searchable database of reviews, abstracts and bibliographic information for much of the mathematical sciences literature. Over 100,000 new items are added each year, most of them classified according to the Mathematics Subject Classification.  Authors are uniquely identified (by their MR Author ID), enabling a search for publications by individual author rather than by name string. Continuing in the tradition of the paper publication, Mathematical Reviews (MR), which was first published in 1940, expert reviewers are selected by a staff of professional mathematicians to write reviews of the current published literature; over 80,000 reviews are added to the database each year. Extending the MR tradition, MathSciNet® contains almost 3 million items and over 1.7 million direct links to original articles. Bibliographic data from retrodigitized articles dates back to the early 1800s. Reference lists are collected and matched internally from approximately 550 journals, and citation data for journals, authors, articles and reviews is provided.  This web of citations allows users to track the history and influence of research publications in the mathematical sciences.


  Adres Git

   

 • JSTOR

  JSTOR (ya da uzun adıyla ''Journal Storage''), 1995'te kurulmuş olan ve akademik dergileri arşivlemek için kullanılan çevrimiçi bir sistemdir. Üye kurumlarına 1665'e kadar geriye giden yüzlerce derginin dijitize eski sayılarında tam metin aramaları yapma olanağı sunmaktadır. 159 ülkeden 7.000 kurum, JSTOR'a üyedir.


  Adres Git

 • Mendeley 

  Elsevier BV ve TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından yapılan anlaşma çerçevesinde 2016-18 yılları arasında EKUAL hizmetlerinden yararlanan tüm üyelere Mendeley Institutional Edition ücretsiz olarak sağlanacaktır.

  Mendeley araştırmacıların verimini artırabilecek bir referans yönetim sistemi ve dünya çapında 4.5 M’dan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır.

  Mendeley Instititonal Edition (MIE) kullanıcılar için genişletilmiş haklar tanıyan ve kurumlar için destek sağlayan bir platform olup temel Mendeley yetkinlileri üzerine kuruludur. MIE tarafından araştırmacı ve kütüphaneler için sağlanan genişletilmiş özellikler aşağıdaki gibidir:

  5GB  kişisel depolama alanı (standard 2GB’dan farklı olarak).

  Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak)

  Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)

  Kurumlar için analiz aracı

  MIE kurulumu için her kurumda bir yetkilinin belirlenmesi çalışmanın ilk ayağını oluşturmaktadır. Bu kişiler platformla ilgili olarak temasta olunan kişiler olacaktır. Geçtiğimiz günlerde MIE kurulumu için her kurumdan bir yetkilinin belirlenmesi çalışmaları tamamlanarak, aynı zamanda 2 adet MIE webinar eğitimi de verilmiştir. 


  Adres Git
 • ProQuest Dissertations & Theses Global 

  Açıklama ProQuest Dissertations & Theses Global

  ProQuest Dissertations and Theses: Global (PQDTGlobal) is the world's most comprehensive collection of full-text dissertations and theses. As the official digital dissertations archive for the Library of Congress and as the database of record for graduate research, PQDTGlobal includes millions of searchable citations to dissertations and theses from 1861 to the present day together with over a million full-text dissertations that are available for download in PDF format. Over 2.1 million titles are available for purchase as printed copies. The database offers full text for most of the dissertations added since 1997 and strong retrospective full-text coverage for older graduate works. It also includes PQDT UK & Ireland content.

  More than 70,000 new full-text dissertations and theses are added to the database each year through dissertations publishing partnerships with 700 leading academic institutions worldwide, and collaborative retrospective digitization of dissertations. Full-text dissertations are archived as submitted by the degree-granting institution. Some will be native PDF, some PDF image.

  Each dissertation published since July, 1980 includes a 350-word abstract written by the author. Master's theses published since 1988 include 150-word abstracts. Simple bibliographic citations are available for dissertations dating from 1637. Where available, PQDTGlobal provides 24-page previews of dissertations and theses.

  Konu kapsamı

  Business and Economics

  Medical Sciences

  Science

  Technology

  Agriculture

  Social Sciences

  Arts

  Humanities


  Adres Git

   

 • PubMed 

  Erişim Adresi https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

  PubMed, ücretsiz bir biyomedikal veritabanı. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyoloji, genetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır. Sağlık bilimleri konusunda yapılan uluslararası çalışmalar, yayımlanan makaleler, en son gelişmeler de siteden izlenebilmektedir.


  Adres Git

   

 • ScienceDirect

  ScienceDirect is Elsevier’s leading information solution for researchers, teachers, students, health care professionals and information professionals . It combines authoritative, full-text scientific, technical and health publications with smart, intuitive functionality so that you can stay informed in your field, and can work more effectively and efficiently.

   

  Kullanım Kılavuzu(Tr) 
  Kullanım Kılavuzu(Eng) 
  Yönetici Araçları 
  Diğer Dokümanlar


  Adres Git
 • SpringerLink

  Throughout the world, we provide scientific and professional communities with superior specialist information – produced by authors and colleagues across cultures in a nurtured collegial atmosphere of which we are justifiably proud.

  We foster communication among our customers – researchers, students and professionals – enabling them to work more efficiently, thereby advancing knowledge and learning. Our dynamic growth allows us to invest continually all over the world.

  We think ahead, move fast and promote change: creative business models, inventive products, and mutually beneficial international partnerships have established us as a trusted supplier and pioneer in the information age.


  Adres Git

   

 • Web of Science

  Web of Science SCIE, SSCI, ve AHCI’e – ve Index Chemicus* (yeni bileşikler için) ile Current Chemical Reactions* (yeni tepkimeler için) üzerinden derin kimya bilgisine – site genelinde kesintisiz erişim sağlar. Kullanıcı güncel bilgilerle beraber 1900’lere kadar geri giden arşivsel bilgiye erişebilir. Bu zengin disiplinlerarası bilgi dünyanın en prestijli yaklaşık 8,500 araştırma dergisinden derlenmektedir. Araştırmacılar bu değerli bilgiye atıf taraması gibi güçlü tarama özellikleri ile hızlı ve etkili bir şekilde ulaşabilmektedirler. Bu benzersiz tarama metodu kullanıcının araştırmalarına uygun bilgiyi ararken tüm disiplin ve zaman aralıklarını tarayarak literatürde ileri geri dolaşımına imkân verir


  Adres Git

   

 • Wiley Online Library

  Wiley is the international scientific, technical, medical, and scholarly publishing business of John Wiley & Sons, with strengths in every major academic and professional field and partnerships with many of the world's leading societies. For more information, please visit www.wiley.com.

  Wiley Online Library hosts the world's broadest and deepest multidisciplinary collection of online resources covering life, health and physical sciences, social science, and the humanities. It delivers seamless integrated access to over 6 million articles from over 1500 journals, over 19,000 online books, and hundreds of reference works, laboratory protocols and databases.

  Featuring a clean and simple interface, this online service delivers intuitive navigation, enhanced discoverability, expanded functionalities and a range of personalization and alerting options.


  Adres Git
 • Deneme Erşimli Veri Tabanları

 • Legal Online Veri Tabanı

  Legal Online Veri Tabanı 24.09.2019-.24. 11.2019 tarihleri arasını kapsayacak şekilde kurumumuzda deneme erişimine açılmıştır.

  Dergi ve Kitaplar için www.legal.com.tr
  Yargı Kararları ve Mevzuat Bankası www.legalbank.net adreslerinden erişim sağlayabilirsiniz.

  Legal Yayıncılık tarafından oluşturulan “Online Legal Veri Tabanı” ile;
   22.000’den fazla makaleye,
   650’den fazla dergiye,
   400’den fazla kitaba,
   “Legalbank” elektronik hukuk bankası içeriğinde yer alan milyonlarca
  Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme,
  Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik,
  Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay,
  Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa
  Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere,
   71 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat paketleri ile uzmanlık
  alanlarına göre ayrılmış içeriğe,
  tek tıkla ve pratik bir şekilde erişim imkanı mevcuttur.
   
 • İdealonline Veri Tabanı

  İdealonline Veri Tabanı 24.09.2019 - 24.10.2019 tarihleri arasını kapsayacak şekilde kurumumuzda deneme erişimine açılmıştır.

  Erişim Adresi: www.idealonline.com.tr

  "İdealonline”, bilgi kaynaklarını bir platform altında toplayan, kapsamlı ve geniş bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan, bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

  İdealonline güncel içerik bilgileri aşağıdaki gibidir;

  750+ Dergi

  12.000 Arşiv Sayısı

  100.000+ Tam Metin Makale

  2.500+ Tam Metin Bildiri

  1.000+ Din Bilimleri Alan Kitabı

  300+ Tıp Kitabı

 • Turcademy

  Turcademy e-kitap platformu 30.09.2019 - 30.10.2019 tarihleri arasında deneme erişimine açılmıştır.

  Erişim adresi: www.turcademy.com

 • Almanhal

  Almanhal İslam Çalışmaları Veri Tabanı 07 Ekim 2019 – 30 Kasım 2019 tarihleri arasında deneme erişimine açılmıştır.

  Almanhal İslam Araştırmaları veri tabanı özellikle İlahiyat ve İslam Araştırmaları için Orta Doğu'daki en iyi yayıncılardan derlenmiş bilimsel içeriği, Arapça detaylı arama yapılabilen dünyadaki ilk  ve tek veri tabanıdır. Orta Doğu'nun önde gelen güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş tek koleksiyondur.

  Konular: 

  İslam Fıkıh: : mevzuat, hukuk ve yasal hükümler içermektedir.

  İslam ve Diğer Disiplinler: İslam'da diğer konular; İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam İslam'ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde detaylı ve derinlemesine karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar

  Konulara göre özelleştirilmiş İslami İlimler koleksiyonu:

  a. İnanç  b. Kuran Bilimleri c. Hadis Bilimleri d. İslam Mezhepleri e. Peygamber Biyografisi f. İslam Felsefesi g. İslam Ahlakı h. İslam Kültürü ve İslam tarihi. ı. Arap dili ve Edebiyatı

  Erişim Adresi: https://platform.almanhal.com

 • DeepKnowledge Portal

  DeepKnowledge Kütüphane Portalı  09/10/2019 - 30/03/2020 tarihleri arasında deneme erişimine açılmıştır.

  DeepKnowledge Kütüphane Portalı'nın özellikleri:

  · Single Sign On: Tek bir email adresi ve şifre ile tüm e-kaynaklarınıza her yerden (kampüs dışı ya da içi) online erişim

  · Açılış sayfasındaki kayıt alanından kullanıcının kendisini portala kaydetme imkânı

  · Mobil cihazlarla da her yerden tüm kaynaklarınıza erişim

  · Üniversite, kütüphane belgelerini (broşür, kullanım kılavuzu, dergi, bülten, kitap, vs.) ya da paylaşıma açmak istediğiniz dokümanları size ayrılan alana ekleyerek kullanıcılara tam metin tarama imkânı sunma

  · ILL benzeri kaynak isteme modülü

  · İlgili veritabanı için eğitim isteme özelliği

  Detaylı kullanım kılavuzu için tıklayınız. 

   

  Erişim Adresi: https://bingol.deepknowledge.io

 

 • Açık Erişim (Dspace)

 • Üniversitemiz Kurumsal Arşivi (Açık Erişim Sistemi) sayesinde, Üniversitemiz bütçesiyle yapılan tüm akademik yayınlara ücretsiz, tam metin erişebilirsiniz.

  Akademik çalışmalarınızı sisteme yükleyebilmek için öncelikle sisteme üye olmanız gerekmektedir. Daha sonra bölümünüze yetkilendirme işlemi yapılacaktır. En son olarakda sisteme çalışmalarınızı yükleyebilirsiniz.

  Erişim Adresi: http://acikerisim.bingol.edu.tr:8080/xmlui

 • Ücretsiz e-Kaynaklar

*Acar İndeks

Akademik Araştırmalar İndeksi (acarindex.com) internet üzerinde yayınlanan yerli ve yabancı akademik çalışmaların dizinlendiği ücretsiz bir kaynaktır. 'Akademik araştırma' ve 'makale arama' kapsamında hizmet veren Acarindex.com veri tabanında barındırdığı 'hakemli dergi' ve on binlerce 'makale' ile her gün binlerce araştırmacıya hizmet vermektedir. Acarindex.com'da makalelere yorum yapabilir, sosyal ağlarda paylaşabilir ve üye olarak yeni sayı ve makalelerinizi ekleyebilirsiniz.

*AllThat JAS: JournalAbbreviationSources

Dergi kısaltmaları ile ilgili web sitelerinin derlendiği bir veri tabanıdır.

*Ankara Üniversitesi Elektronik Kitaplar

*Ankara Üniversitesi Müze Kitaplığı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kütüphanesi’nin müzesinde sergilenen eserler Türkiye’ye Armağan Projesi kapsamında dijital ortama aktarılarak İnternet üzerinden araştırmacıların ve ziyaretçilerin erişimine sunulmuştur.

*Archive of Turkish Oral Narrative/ Türk Öyküleri Sandığı

Türk Halkbilimi ve Edebiyatından öyküler, masallar, destanlar, ezgiler, görüntüler ve kılavuzları içerir.

*arxiv.org    

Cornell Üniversitesi Kütüphanesi tarafından yürütülen bu açık erişim projesi Fizik, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Karşılaştırmalı Biyoloji ve İstatistik konularında 900.000'den fazla e-kaynağa erişim sağlar.

*BBC: Open News Archive             

Açık haber arşividir.

*BioMed Central         

Tıp ve sağlık bilimleri konusunda açık erişim imkanı sunan etkili bir çevrimiçi (on-line) veritabanıdır.
 

*Bookboon.com     

Üniversite öğrencileri, profesyoneller ve sürekli seyahat edenler için 1.500’ün üzerinde e-kitabı ücretsiz olarak erişime sunmaktadır. Kitaplar PDF formatında indirilebilmekte ve dünya çapında kullanımı mümkün kılmak için yedi dilde erişime sunulmaktadır.bookboon.com, dünyanın önde gelen üniversitelerinde görev yapmakta olan saygın profesörler tarafından yazılan 800’den fazla ders kitabını; iş dünyasına ilişkin kendi alanında uzman kişiler tarafından yazılmış 400’ün üzerinde e-kitabı ve Avrupa’dan Avusturalya’ya, Kuzey Amerika’ya, Afrika’ya kadar farklı kıtalardaki yerler için yazılmış 300’ün üzerinde gezi rehberini içermektedir.

*Brenda (The Comprehensive Enzyme Information System        

Enzimle ilgili veri içerir.

*CaltechArchives Oral Histories Online

Astronomi, Biyoloji, Kimya, Mühendislik, Jeoloji, Beşeri Bilimler, Matematik, Fizik, Sosyal Bilimler alanlarına tam erin erişim sağlar.

*CaltechBook          

CaltechBOOK California Institute of Technology kitap arşivini içermektedir.

*Cambridge Dictionaries Online

Cambridge Dictionary’ nin ücretsiz internet versiyonudur.

*ChemistryPreprint Server

Kimya alanında araştırma makalelerine erişim sunan ön basım arşividir.

*ChemIDplus     

Biyotıp konusuyla ilgili 339.000 kimyasal bileşiği kapsayan  bir e-sözlüktür.

*ChemSpider

ChemSpider, 28 milyondan fazla kimyasal yapı ve bu yapılara ait detaylar veren ücretsiz bir kimyasal yapı veri tabanıdır. 400'den fazla kaynaktan çekilen verilerle ChemSpider, tek bir arayüz altından kullanıcılara kapsamlı araştırmalar yapma imkânı sunmaktadır.

*ClinicalTrials  

Gönüllü hastalar üzerinde yapılan klinik deneyler hakkında bilgileri kapsamaktadır.

*CogPrints-CognitiveSciences E-Print Archive

Nöroloji, biyoloji, bilgisayar, dilbilim, felsefe ve psikoloji vb. konularında önbaskı arşividir.

*DART-EuropeE-theses Portal

Elektronik tezleri içeren bir veri tabanıdır.

*De Gruyter Open Access

 De Gruyter tüm ana disiplinlerde yaklaşık 400  bilimsel dergi yayınlamaktadır.

*Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Kataloğu

  Osmanlı ve cumhuriyet dönemine ait arşiv belgelerine erişim sağlanır.

*Directory of Open Access ScholarlyJournals in Education:TheEducationResearch Global Observatory (ERGO)

Directory of Open Access ScholarlyJournals in Education:TheEducationResearch Global Observatory (ERGO) eğitim alanında hakemli açık erişim dergilerinin tam ve güncel dizinini sunmaktadır

*DOAB - Directory of Open Access Books         
DOAB'ın temel amacı Açık Erişimli kitapların keşfedilebilirliğini artırmaktır.

*DOAJ   

DOAJ (Directory of Open Access Journals)

Bu veritabanı; tarım, gıda, biyoloji, kimya, sağlık, dil ve edebiyat, matematik, istatistik, fizik, astronomi, teknoloji, mühendislik, güzel sanatlar, mimarlık, işletme, ekonomi, çevre, tarih, arkeoloji, hukuk, uluslar arası ilişkiler, sosyal bilimler, felsefe ve din konularını içermektedir.

*Dogpile     

En iyi arama motorlarını tek ara yüzde hizmete sunar.

*Dokümanter Film Arşivi  

Sitede 1896 - 1976 yılları arasındaki, her türlü önemli hadisenin 90.000 bin adet dokümanter kısa filmi mevcuttur. Türkiye ve Atatürk ile ilgili eskiye dayanan filmler de mevcuttur. 

*Driver DigitalRepositoryInfrastructureVisionforEuropeanResearch

Tüm akademik konu alanlarında yayınlanmış serbest erişimli dijital kaynakları toplu olarak bir arada sunan ve AB Araştırma Komisyonu tarafından desteklenen bir işbirliği projesidir. 38 ülkeden 295’den fazla veri arşivinde akademik konu alanlarında yayınlanmış, dergi makaleleri, tezler, kitaplar, konferanslar, raporlar, vb.3.500.000’in üzerinde bilimsel yayını içeren dijital kaynaklara ücretsiz erişim imkanı sağlar.

*TheEuropean Library  

Avrupada bulunan 43 milli kütüphanenin elektronik ve basılı kaynaklarını taramaya olanak sağlar. Ücretsiz olarak erişilebilen kaynaklar da bulunmaktadır.

*E-LIS: E-Prints in Library and Information Science   

Kütüphanecilik ve bilgi bilim konularında açık arşivdir.

*Elsevier Açık Erişim Dergileri

*Encyclopedia Britannica     

Encyclopedia BritannicaOnline Sisteme erişim sağlar.

*Encyclopedia of Earth    

Encyclopedia of Earth online sisteme erişim sağlar.

*Environmental Research Letters

*E-PRINT Network   

Araştırma bulgularının iletilmesi niyetiyle araştırmacılar tarafından elektronik üretilen ve paylaşılan bilimsel ve profesyonel çalışmaları içermektedir. E-Print Network dünya çapında 31.000’in üzerinde web sitesi ve veritabanı için kapı görevi görmektedir. Kimya, biyoloji ve yaşam bilimleri, malzeme bilimi, nükleer bilimler ve mühendislik, enerji araştırma, bilgisayar ve bilgi teknolojileri gibi konularda dahil olmak üzere, öncelikle fizik, temel ve uygulamalı bilimlerde 5 milyondan fazla e-dergiyi içermektedir.

*Europeana     

Avrupa Dijital Kütüphanesi Web Sitesinden (Europeana) Milli Kütüphanemiz koleksiyonunda bulunan El Yazması Eserlere ve Avrupa’nın birçok ülkesinde bulunan dijital kütüphanelerdeki eserlere erişebilirsiniz.Europeana, Avrupa müzelerinin, kütüphanelerinin, arşivlerinin ve görsel işitsel koleksiyonlardaki sayısallaştırılmış milyonlarca eserin multi dil desteği ile sunulduğu çevrimiçi bir koleksiyondur. Halihazırda 2200 üzerindeki içerik sağlayıcıdan 23 milyon kitap, film, tablo, müze objesi ve arşiv belgesine erişim sağlanmaktadır.

*Europeana-newspapers   

EuropeanaNewspapers projesi kapsamında güçlerini birleştiren 17 paydaş kuruluş üç yıl sürecek olan çalışmalarla on sekiz milyonun üzerinde gazete sayfasını Avrupa Kültür Portalı olan Europeana üzerinden sunulmaktadır. Europeana Avrupa’nın çeşitli yerlerinde sayısallaştırılmış milyonlarca kitaba, tablolara, filmlere, müze objelerine ve arşiv kayıtlarına tek noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.

*FreeBooks4Doctors

Tıp ve sağlık bilimleriyle ilgili çeşitli konulardaki kitaplara tam metin erişim olanağı sağlar.

*FreeMedicalJournals   

Tıp ve Sağlık Bilimleri ile ilgili  dergilere tam metin olarak erişim olanağı sağlar.

*Gallica   

Fransız Milli Kütüphanesi'nin hazırlamış olduğu bu sitede eski tarihli Fransızca kitaplara tam metin olarak erişebilirsiniz. 

*Genamics JournalSeek      

92.000 (sürekli artan) derginin içeriği, konusu, yayınevi, kısa adı ve ISSN’i hakkında bilgi verir. Dergilerin web sayfalarına bağlantı sağlar.

*The Global EconomicMonitor (GEM)

World Bank tarafından üretilen Global EconomicMonitor (GEM) gelişmekte olan ve yüksek gelirli ülkelerdeki küresel ekonomik gelişmelere ilişkin günlük güncellemeleri verir. GEM, döviz kurları, hisse senedi piyasaları, faiz oranları, eşya fiyatları ve yükselen piyasa senetlerine ilişkin günlük verileri; tüketici fiyatları, yüksek teknoloji pazarı göstergeleri, endüstriyel üretim ve mal ticareti, vb. için aylık verileri; gayri safi yurtiçi hasıla, cari işlemler bilançosu ve bütçe dengelerine ilişkin üç aylık verileri sağlar.

*Google Books     

Tüm dünyadan kitaplar içermektedir. Telif hakkıkapsamı dışında kalan ve Google’un yayıncısından izin aldığı ücretsiz olarak okunabilecek milyonlarca kitap bulunmaktadır

*Google Scholar    

Akademik literatüre basit ve geniş kapsamlı bir şekilde erişime olanak sağlar. Akademik yayıncıların, profesyonel örgütlerin, ön bası bilgi depoları, üniversiteler ve diğer akademik organizasyonlardan hakemli yayınları, tezleri, kitapları ve özetleri kullanıcılarına sunar. Google'un amacı üretilmiş olan bilgiye herhangi bir sınır olmaksızın erişmek ve sağlıklı bir biçimde kullanılmasını sağlamaktır.

*Harita Genel Komutanlığı Tematik Haritalar Kataloğu

*IOP Conference Series: Earth and Environmental Science

*IOP Conference Series: Materials Science and Engineering
 

*International Scientific Publications

Otuzdan fazla ülkenin uluslararası hakemli  bilimsel dergi  makalelerine  erişebilirsiniz.Eğitim, yönetim ve teknoloji, edebiyat, tarım,ekonomi, işletme vb. çeşitli konularda makaleler mevcuttur.

IRCICA Kütüphanesi   

IRCICA Kütüphanesi; medeniyet tarihimizin ana kaynaklarlarından seçilmiş 140 dildeki müracaat eserinden (68.000 kitap, nadir eser ve tez, 1650 başlıkta 96.000 süreli yayın, 70.000 tarihi fotoğraf, 1200 harita, 4.000 gri yayın ve ayrıbasım, 13.000 slayt, 1150 mikrofiş& mikrofilm vb.) oluşmaktadır. IRCICA Farabi Sayısal Kütüphanesi İslam Medeniyeti Sahasında ücretsiz bir veritabanıdır.

*İslam İlahiyat Makaleler Veri Tabanı

Bu veri tabanı başta İlâhiyat fakültelerinin yayımlamakta olduğu dergiler olmak üzere, çeşitli yayınevi ve kurumlar tarafından basılan ilmî süreli yayınlarda yer alan İlâhiyat alanındaki makaleler ile sempozyum ve kongrelerde sunulan tebliğleri kapsamaktadır.
Veritabanında bibliyografik künyelerin (şu an itibariyle 28.300 adet) yanı sıra izni alınabilen makalelerin tam metinleri PDF olarak (şu an itibariyle 27.600 PDF) verilmiştir.

*İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

Web sayfası üzerindeki tüm tezlere erişim imkânı veren veritabanıdır.Veritabanındaki tez konuları arasında; Aile hekimliği, genel cerrahi, iç hastalıkları, nöroloji, patoloji, ruh sağlığı ve hastalıkları gibi birçok konu yer almaktadır.

*İTÜ Dergileri

 İTÜ tarafından yayınlanan 4 adet dergi serbest kullanıma sunulmuştur.

*Journal of Physics: Conference Series

*Kanada Milli Kütüphanesi Tez Veri tabanı

Kanada Milli Kütüphanesi'nde bulunan Kanada Üniversitelerinde yapılmış olan Yüksek Lisans ve Doktora Tezlerinin elektronik ortamda olanlarına ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Ticari amaçla kullanımı yasaktır.

*Maden Mühendisleri Odası E-Kitaplar 

MEDLINE / PubMed - NLM

   National Library of Medicine tarafından hazırlanan bibliyografik bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı tıp ve sağlık bilimleri, veterinerlik konusunu içerir. Index Medicus, Index to Dental Literature ve International Nursing Index'i kapsamaktadır. Bazı tam metin makalelere bağlantı verir. Ayrıca MEDLINE / PubMed'e NLM Gateway'den de erişim vardır.

*NationalAcademiesPress     

NationalAcademiesPressABD Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Mühendislik Akademisi, Tıp Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Konseyi raporlarını mümkün olduğunca geniş bir kitleye dağıtmak amacıyla hareket etmektedir. Bilim ve sağlık politikası ile ilgili önemli konularda güvenilir bilgiler içeren, tıp, mühendislik ve bilim konularında geniş bir yelpazede 200’den fazla kitap yayınlamaktadır

*NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE (NLM)

NLM'nin hazırladığı tıp ve sağlık konularında 16 değişik veri tabanından oluşan ve bu veri tabanları üzerinde tarama yapmaya olanak veren bir sistemdir.

*New Journal of Physics

*OAIster              

Dijital kaynakların toplandığı bir toplu katalog özelliği taşıyan OAIster, 12 milyonun üzerinde kayda erişim sağlamaktadır.

*OAPEN  Open Access   

Özellikle Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanında serbestçe erişilebilir açık erişim kitapları içermektedir. Kalite kontrollü açık erişim kitap koleksiyonu oluşturmak için yayıncılar ile çalışmakta ve yaygınlaştırma, kalite güvencesi ve dijital koruma alanlarında yayıncılar, kütüphaneler ve fon sağlayıcılara hizmet sunmaktadır.

*OhioLINK Electronic ThesesandDissertations Center      

Elektronik tezleri içeren bir veri tabanıdır.

*Online Courses   

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden açık online dersler, ders notları, videolar, sesli konferanslar, açık üniversite derslerinden oluşan bir koleksiyonu içeren kapsamlı ve ücretsiz bir kaynaktır. Hem eğitimini ilerletmek isteyenler için güçlü, tamamlayıcı bir kaynak hem de ek eğitim konuları araştıran ve üniversite düzeyinde ders olarak nelerin sunulabileceğini görmek isteyenler için bir kaynak niteliğindedir. E-mail adresi ile bir hesap oluşturmak suretiyle, istenilen konu başlıkları seçilebilir ve ders listesi oluşturulabilir.

*Open Access eBooks on JSTOR

JSTOR’un açık erişim kitap koleksiyonuna Avusturya Ulusal Üniversitesi yayınevine ait 409 yeni başlık eklendi. Kaliforniya Üniversitesi, Michigan Üniversitesi gibi saygın yayınevlerine ait 500’den fazla kitap JSTOR platformundan açık erişim olarak sunulmaktadır. Yayıncılar tarafından belirlenen şartlarda Creative Commons lisansına sahip olan yayınlar, DRM kısıtlamaları olmaksızın, PDF olarak indirilebilmekte ve çıktı alınabilmektedir.

*Open Access ThesesandDissertations: OATD

OATD.org  dünyada yayınlanan açık erişimli lisansüstü tezleri içermektedir  ve tez bulmak için mümkün olan en iyi kaynak olmayı hedeflemektedir. 

*OpenDOAR - Directory of Open Access Repositories     

OpenDOAR dünyadaki açık arşiv havuzlarının listesini verir.

*Open Library      

Open Library, çeşitli formatlarda 1.000.000’un üzerinde ücretsiz e-kitaba erişim sunmaktadır.

*Osmanlıca Makaleler Veri Tabanı  

İslam araştırmaları merkezi web sayfasından erişim sağlanan Osmanlıca Makaleler Veri tabanına erişim sağlanır.

*Osmanlıca Kitaplar   

*Oxford Dictionary

Oxford Dictionary’ nin ücretsiz internet versiyonudur.

*Oxford University Press Open Access

*Project Gutenberg     

42.000′den fazla kitaba tam metin erişim imkânı sunar.

*PUBMED  

Tıp ve sağlık bilimleri, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik, sağlık öncesi bilimleri kapsar.

*Pubspace Veri Tabanı

NASA, uzay ajansı tarafından finanse edilen tüm yayınlanmış araştırma yayınlarına erişimin ücretsiz olacağını, herkesin erişebileceği halka açık yeni bir web portalı çalışmalarına başlandığını açıkladı.

PubSpace ismi verilen veri tabanı, NASA tarafından finanse edilen araştırma makalelerinin yayın tarihinden itibaren bir yıl içinde kamuya açık olmasını gerektiren yeni NASA politikasına çözüm sunuyor. Veri tabanında şu ana kadar 939 yayın var ve NASA tarafından finanse edilmiş yayınlar yeni politikaya uygun şekilde eklenmeye devam ediyor.

Ancak; NASA tarafından finanse edilen tüm araştırmalar arşivde bulunamıyor. Kişisel gizlilik, mülkiyet hakları ve güvenlik yasalarına bağlı patent ve belgeler PubSpace'e dahil edilmiyor.

NASA’nın bu hareketi 2013 yılında Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisi'nin, kamu tarafından finanse edilen araştırma sonuçlarına erişimin arttırılması yönünde yollar bulunması talebine karşılık geliyor. Aynı zamanda, bilimsel araştırmalar ve akademik çevrelerde daha fazla açıklık genel bir eğilim olarak giderek artmaktadır. 

*PQDT Open  

Tez yazarları tarafından, açık erişim olarak yayınlanması yönünde seçilmiş olan tezlere tam metin erişim imkânı sağlar. ProQuest’s UMI Dissertation Publishing tarafından sunulan birhizmettir.

*RePEc (Research Papers in Economics)

RePEc, Ekonomi ile ilgili alanlarda araştırma kaynaklarına (dergi, makale vb.) erişim sunan ücretsiz çevrim içi bir veri tabanıdır.

*RSC Visual Elements       

Kimyasal elementler çizelgesidir. Elementler hakkında detaylıbilgilere ulaşılabilir.

*SAGE Open Access

Sosyal bilimler alanındaki kaynaklara erişim sağlar.

*Science and Technology of Advanced Materials

*SCImago Journals & Country Rank           

SCImangoJournals& Country Rank (SJR), dergilere ve ülkelere ilişkin bilimsel göstergeleri içeren bir portaldır. Portal, Scopus (ELsevier B.V.)veritabanında yer alan veriler kullanılarak geliştirilmiştir. SJR, bilimsel etki alanlarının belirlenmesinde ve değerlendirmesinde kullanılabilmektedir.

*Springer Open    

Teknoloji, Tıp alanlarında Springer yayınevinin açık erişimli dergilerine erişim sağlar.

*ThesesCanada Portal     

Elektronik tezleri içeren bir veri tabanıdır.

*Thieme Medical Publishers

American Journal of Perinatology, European Journal of Pediatric Surgery Reports, Experimental and Clinical Endocrinology & Diabetes, International Archives of Otorhinolaryngology, Journal of Brachial Plexus and Peripheral Nerve Injury, Journal of Knee Surgery Reports,Journal of Neurological Surgery Reports, Metabolism and Nutrition in Oncology, Planta Medica Letters, The Thoracic and Cardiovascular Surgeon Reports dergilere açık erişim sağlanmaktadır.

*Tıp Terimleri Sözlüğü

*TOXLINE - NLM

İlaçların toksikolojik, farmakolojik, biyokimyasal ve fizyolojik etkileri ve diğer kimyasallar hakkında hazırlanmış bir veri tabanıdır.

TÖMER DİL DERGİSİ

Ankara Üniversitesi Türkçe Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tatafından ilk kez 1988 yılında yayımlanmaya başlayan TÖMER Dil Dergisi, ulusal ve uluslararası veri tabanlarında taranan hakemli bir dergidir. TÖMER Dil Dergisi, ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi)veri tabanında taranmasının yanı sıra 2017 sayılarından itibaren  de CEEOL (Central and Eastern Eoropean Online Library- Orta ve Doğu Avrupa Online Kütüphanesi) veri tabanında , MLA ( Modern Language Association ) ve  International Bibliography'de de taranmaya başlanmıştır. 

*TÜİK

*Türk Patent Enstitüsü Veri Tabanı

Espacenet, 1836 yılından günümüze buluşlar ve teknik gelişmeler hakkında bilgi içerir. Dünya çapında 80 milyondan fazla patent dokümanlarına ücretsiz erişim imkânı sunmaktadır.

*Türk Psikiyatri Dizini   

Türk Psikiyatri Dizini (eski adıyla Çukurova Psikiyatri Dizini)  2000 yılından itibaren Türkçe yayınlanan Psikiyatri Dergilerinin tümünün içeriğini kapsamayı amaçlayan,  Türkiye Psikiyatri Derneği  ve Türkiye Psikiyatri Derneği Türk Psikiyatri Dizini Bilimsel Çalışma Biriminin işbirliği ile sürdürülen bilimsel bir çalışmadır.Türk Psikiyatri Dizini  Google Scholar tarafından taranıp indekslenmektedir.

*Türkiye Bibliyografyalar Bilgi Bankası

BİBTA Türkiye Bibliyografyalar Bilgi Bankası'nda binlerce konuya ve bibliyografya yazarına göre sorgulama yapılabilmektedir.

*Türkiye Makaleler Bibliyografyası

1995'den günümüze Türkiye'de yayınlanan süreli yayınlardaki makaleleri indeksleyen bibliyografik bir veri tabanıdır.

Türkiye Uluslararası  Edebi Çeviri Atölyesi (TÜREÇAT)

Türk edebiyatının çeviri yoluyla tanıtımı çalışmaları kapsamında 2006 yılından bu yana iki dilli Edebi Çeviri Atölyeleri düzenlenemktedir. 2017 yılında Kültür ve Turizm 

*Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı (TURKOMP)

TürKomp’ta 14 gıda grubundan 580 gıdaya ait 100 gıda bileşeni için yaklaşık 63.000 gıda bileşeni ve enerji değeri verisi bulunmaktadır.Veri tabanı üzerinden gıdaların enerji ve besin değerlerine ulaşabilir, aramalarınızı “gıdaya”, “bileşene” ve “beslenmeye” göre yapabilir, bileşenlere göre gıdaları çoktan aza doğru sıralayabilirsiniz.  Ayrıca iki farklı besinin besin değerleri açısından karşılaştırılması mümkündür.

*Wiley Open Access   

Wiley yayınevinin açık erişimli dergilerine erişim sağlar.

*World Digital Library  

Buradaki belgeler arasında elyazmaları, haritalar, nadir kitaplar, ses kayıtları, filmler, baskılar, fotoğraflar, mimari çizimler ve diğer önemli kültürel belgeler bulunur.

Aşağıdaki kategorilere ayrılmış daha fazla kaynak için lütfen tıklayınız

Açık erişim arama motorları

E-sözlükler ve dizinler

Açık erişim arşivleri

E- tezler

Atlaslar ve haritalar

Görüntü-resim koleksiyonları

Bibliyografik kaynaklar

İstatistikler

Biyografiler

Kılavuzlar ve rehberler

E-ansiklopediler

Kısaltmalar

E-dergiler

Nadir eserler ve el yazmaları

 

 • Kurumsal Açık Arşivler (Ulusal)

 

 • Kurum Yayınları