Wikilala Veri Tabanı Deneme Erişimine Açıldı

Wikilala Veri Tabanı Deneme Erişimine Açıldı

Değerli Kullanıcılarımız;

Wikilala veri tabanı 30/11/2023 tarihine kadar üniversitemizin erişimine açılmıştır.

Sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan Wikilala veri tabanı Üniversitemizin deneme erişimine açılmıştır.

Ceride-i Havadis, Tasvir-i Efkar, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlara ulaşabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapabilirsiniz.

Milyonlarca sayfayı aşan süreli yayın ve binlerce kitaba erişim sağlayan Wikilala, 1729’dan 1950 yılına kadar basılmış tüm gazete, dergi, kitap ve yazma eserleri bir araya toplamayı hedeflemekte ve içeriğini her geçen gün zenginleştirmektedir.

 

· Gazeteler: 3 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle tam metin arama yapabilirsiniz.

· Dergiler: Mizahtan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 2 milyona yakın dergi sayfasına erişin. Servet-i Fünun, Demet, Diyojen, Futbol, Şehbal ve Felsefe mecmuası ve dahası hepsi bir arada.

· Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 3 milyona yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.

· Makaleler, Yazmalar, Belgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın.

Kampüs dışı erişim hakkında tıklayınız.

Detaylı bilgi için Detaylı bilgi için Deneme Erişimli Veri Tabanları'nı tıklayınız. 

Erişim için: https://www.wikilala.com/