Tarihçe

Selahaddin-i Eyyubi Kütüphanesi, Bingöl Üniversitesi'nin 2007 yılında kurulmasıyla faaliyete başlamış daha sonra Ziraat Fakültesi Binasında 200 m2 alanda 1000 adet kitap ile hizmet vermeye devam etmiştir. 2014 yılında ayrı bir bina olarak 3250 m2 alanda kurulan kütüphanemiz 5 yıl bu binada hizmet verdikten sonra, Ocak 2019 tarihinde 1000'den fazla kullanıcıya çalışma alanı ve bilgi hizmeti sunan 6000 m2 lik alan ile bölgenin en modern kütüphane binasına kavuşmuştur.

Selahaddin-i Eyyubi Kütüphanesi yaklaşık 85.000 adet basılı kitap ile kullanıcılarına hizmet sunmaktadır. Ayrıca iki adet birim kütüphanesi de hizmete açılmış olup bunlardan ilki, İlahiyat Fakültesi binasında kullanıcılarına hizmet veren Nusrettin Bolelli kitaplığıdır. Diğer birim kütüphanesi ise Fen Edebiyat Fakültesi binasında  Sosyal Bilimler Seminer ve Çalışma Merkezi olarak kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Kütüphanenin kuruluş amacı, öncelikle üniversitemiz bünyesindeki eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ve daha sonra da üniversitemiz dışındaki araştırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine destek olmak ve kullanıcılarına nitelikli bilgi kaynaklarını sağlamaktır.