Abone Veri Tabanları

  • Abone Veri Tabanları

  •                                        

    

   Cambridge Journals Online (Başlama Tarihi: 01/01/2024 / Bitiş Tarihi: 31/12/2024)

   Cambridge Journals, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Bilim, Teknoloji ve Tıp veya belirli konu paketleri dahil olmak üzere çeşitli paketler içerisinde mevcuttur.

   ANKOS Oku - Yayımla anlaşmaları çerçevesinde kütüphanemizin abone olduğu Cambridge Journals Online veri tabanı dergilerinde sorumlu yazar olarak yapacağınız yayınlar makale işlem bedeli (Article Proccessing Charge – APC) ödenmeksizin açık erişim olarak yayınlanacaktır.

   • Yayınlarınızı ilgili dergilere gönderirken kurumsal mail adresiniz (@bingol.edu.tr) ile süreci yürütmeniz gerekmektedir.
   • Anlaşma kapsamında Hybrid ve Gold Open Access dergilerden makale işlem ücreti alınmayacaktır. Yayımlanacak makale sayısında herhangi bir sınırlama olmayacaktır.
   • Makalelerin kabul tarihi mevcut anlaşma dönemi içinde olmalıdır.
   • 2024 yılı itibari ile Prisms ve Research Directions dergileri de Read and Publish (Oku ve Yayımla) Anlaşması kapsamına girmiştir.
   • Cambridge Journals Online ile Oku ve Yayımla (Read and Publish) dergi listesi için tıklayınız.
   • Makale yayımlanması için faydalı bilgiler.
   Türkçe kullanıcı kılavuzları şu sayfada yer almaktadır:https://www.cambridge.org/core/help/training/user-guides-and-videos/turkish
   Erişim linki:  https://www.cambridge.org/core/
 •  
 •                             
  •                                      
   Sobiad Atıf Dizini (Başlama Tarihi: 01.01.2024 / Bitiş Tarihi: 31.12.2024)

   Hakkında: Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 1326 derginin indekslendiği, atıflarının bulunduğu bir veri tabanıdır.
   Sobiad'da;
   * 1400+ adet dergi
   * 400.000+ adet makale
   * 10 Milyon+ adet atıf bulunmaktadır.

   Özellikler;
   * Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.
   * Her makale için yazar, özet, sayı, yıl, tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.
   * Bulunan sonuçlar kolayca yazdırılabilir, yazdırma öncesi düzenlenebilir.
   * https://atif.sobiad.com/ mobil cihaz uyumlu bir hizmettir.

   Erişim linki: https://atif.sobiad.com/

   Kullanım Kılavuzu: https://atif.sobiad.com/index.jsp?modul=kullan%C4%B1m-klavuzu

  •                                                   

   AL MANHAL (Başlama Tarihi: 01/01/2024 / Bitiş Tarihi: 31/12/2024)

   Al-Manhal, Orta Doğu, Afrika ve Asya’nın en iyi yayıncılarından derlenmiş bilimsel içeriği, Arapça tam metin içinde detaylı arama yapmanızı sağlayan dünyadaki ilk ve tek veri tabanıdır.

   İslam Çalışmalarının yanı sıra, Dil ve Edebiyat, İşletme ve Ekonomi, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Tarih, Hukuk, Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar, Psikoloji ve Felsefe ile İslami Finans disiplinlerinde e-kitaplar, e-dergiler, e-tezler, araştırma raporları ve konferans bildirileri sunan, telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını tek şemsiye altında toplayabilmiş tek koleksiyondur.

   Erişim linki: https://platform.almanhal.com/

   Platform User Manual for patrons

   Almanhal Türkçe Broşür

Academindex (Başlama Tarihi: 01/01/2024 / Bitiş Tarihi: 31/12/2024)

Academindex; fen, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında dünyanın farklı coğrafyalarında yayınlanan nitelikli bilimsel dergilerin tarandığı uluslararası bir indeks; yaklaşık 8 bin dergi ve 7 milyondan fazla makalede konu, anahtar kelime, yazar, atıf ve kaynakça araması yapılabilen güncel bir veri tabanıdır. Tıp, diş hekimliği, hemşirelik, eczacılık, veterinerlik gibi sağlık alanlarında 1880 dergi ve 2 milyondan fazla makale yer almaktadır. Mühendislik, bilgisayar, teknoloji, matematik, fizik, kimya, biyoloji başta olmak üzere fen bilimleri alanlarında 2126 dergi ve 2 milyondan fazla makale içeren Academindex’te dil, edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe, sosyoloji, psikoloji, uluslararası ilişkiler, eğitim, turizm, sanat, arkeoloji, antropoloji, din bilimleri vb. sosyal bilimler alanlarında ise 3907 dergi ve 3 milyondan fazla makale bulunmaktadır. Kullanıcılarına dergi, makale, konu, yazar ve atıf arama seçeneklerinin yanında arama sonucunda tespit edilen makaleler için sistem üzerinden bireysel makale arşivi oluşturma gibi çeşitli kolaylıklar sunulmaktadır.

Erişim linki:  https://academindex.com/

 

Muteferriqa - Osmanlı Türkçesi Keşif Portalı (Başlama Tarihi: 01/01/2024 / Bitiş Tarihi: 31/12/2024)

Osmanlıca basılmış kitapların ve süreli yayınların büyük bir çoğunluğunun yer aldığı içeriğinin milyonlarca sayfasında görsel ve metinsel keşif yapmayı sağlar.

Muteferriqa, yalnız sosyal bilimler değil, Osmanlı ve Türkiye çalışmalarına ilgili bütün alanlardan öğrenci, araştırmacı ve eğitmenlerin kullanabileceği bir kaynaktır.

Süreli Yayınlar Koleksiyonu: Yaklaşık 1,500 başlık, 96,000 sayı, 1 milyon sayfa

Kitap Koleksiyonu: 30,000'den fazla başlık, yaklaşık 6 milyon sayfa

Her iki koleksiyonun görselleri bağımsız olarak sorgulanabilir ve görüntülenebilir. Kullanıcılar, görsellerin içeriklerine dair görsel açıklamalarını veya görsel kategori etiketlerini kullanarak görsellerde arama yapabilir; ayrıca görüntü benzerliğine dayalı olarak yeni görüntüler keşfedebilirler.

Latin harfli Türkçe ve İngilizce dil desteği, eski harfli metinleri okuyamayanlar ve hepten Türkçe bilmeyenler için, Osmanlı matbu kaynaklar hazinesini erişilebilir kılar.

Erişim linki: https://portal.muteferriqa.com/