Açık Erişimli Veri Tabanları

  • Açık Erişimli Veri Tabanları

 • Dijital Verimlilik Kütüphanesi

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verimlilikle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla geliştirilen ve verimlilik konusunda 700'ü aşkın yayının yer aldığı, kitaplar, araştırma ve inceleme sonuçları, sektör raporları ve kılavuzlar gibi birçok türde esere erişim sağlamak amacıyla oluşturulan Dijital Verimlilik Kütüphanesi hayata geçirilmiştir.

  Erişim linki: verimlilikkutuphanesi.sanayi.gov.tr
 •  IMF e-Library

   IMF'in tüm yayınlarına açık erişimli olarak ulaşılabilir.

   Erişim linki:  https://www.elibrary.imf.org/

 • İSAM

  İSAM Kütüphanesi'nin hazırlamış olduğu tam metin erişimli (PDF) veri tabanları, üyelik
  gerektirrneksizin bütün araştırmacıların hizmetine ücretsiz açılmıştır.
  Linkler aşağıda yer almaktadır.
  Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri Veri Tabanı: http://ktp.isam.org.tr/?url=makalesbv/findrecords.php

  İlahiyat Makaleler Veri Tabanı: http://ktp.isam.org.tr/?url=makaleilh/findrecords.php

  Osmanlı Salnameleri Veri Tabanı: http://isamveri.org/?url=salname

  Osmanlıca Makaleler Veri Tabanı: http://ktp.isam.org.tr/?url=makaleosm/findrecords.php

  Dokümantasyon Veri Tabanı: http://ktp.isam.org.tr/?url=dokuman/findrecords.php

  Risaleler Veri Tabanı: http://ktp.isam.org.tr/?url=risaleosm

  Ayrıca İSAM Kütüphane Kataloğu ve diğer veri tabanlarına erişim için:  www.isam.org.tr

 • Kalkınma Kütüphanesi

  Kalkınma ajanslarının bölgesel kalkınmayla ilgili olarak kuruluşundan günümüze yaptığı ve yaptırdığı; plan, program, strateji, sektörel ve bölgesel analiz raporları vb. nitelikteki çalışmaların tek bir web platformu üzerinden araştırmacılar ve kamuoyu ile paylaşılmasına yönelik olarak tasarlanan Kalkınma Kütüphanesi web portalı kullanıma açılmıştır.

  Erişim linki: https://www.kalkinmakutuphanesi.gov.tr/

 • IOP Publishing

  IOP Publishing, Coronavirus (COVID-19) acil durumuyla başa çıkmak için çalışan araştırmacılara, tıp uzmanlarına, politika yapıcılara ve diğerlerine yardımcı olmak için aşağıdaki linkte yer alan dergilerindeki ilgili tüm yayınlanmış ve yayınlanacak makaleler, kriz süresi boyunca açık erişimde olacaktır.

  Erişim linki: https://ioppublishing.org/news/coronavirus-articles-free-to-access-content-from-iop-publishing/

 • Brill Covid-19 Koleksiyonu
  Tüm Dünya’yı etkileyen COVID-19 salgını ve koronavirüsler ile ilgili yapılan/yapılacak araştırmaları desteklemek amacıyla Brill yayınevi, halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda kitaplar ve makaleleri erişime açmıştır.

  İçeriğe erişim linki:https://www2.brill.com/COVID-19_Collection

  Konulara göre içerik:

  Epidemics and crisis research past and present (Geçmişte ve günümüzde salgın hastalıklar ve kriz araştırmaları)
  Strategies for containment (Sınırlama stratejileri)
  Building solidarity and resilience in times of crisis (Kriz zamanlarında dayanışma ve dayanıklılık oluşturmak)
  Home-schooling and distance learning (Evde eğitim ve uzaktan eğitim)

  Linkler: 

  [1] https://www2.brill.com/COVID-19_Collection
  [2] https://www2.brill.com/COVID-19_Collection#Epidemics
  [3] https://www2.brill.com/COVID-19_Collection#Strategies
  [4] https://www2.brill.com/COVID-19_Collection#Building
  [5] https://www2.brill.com/COVID-19_Collection#Home

 • EKUAL Keşif (Discovery)
  EKUAL Keşif (Discovery ) Kalıcı Bağlantısı ile EKUAL kapsamındaki tüm veri tabanlarında “Covid-19” taraması otomatik olarak yapılacak ve bu konuyla ilgili “en son yayınlanan hakemli bilimsel makaleler” listelenecektir.

  EKUAL Keşif (Discovery) Kalıcı Bağlantısı:https://bit.ly/EDSCovid-19 

  DynaMed Kalıcı Bağlantı linkine tıklandığında, “Covid-19” ile ilgili en son “kanıta dayalı” bilgilere erişebilecektir.

  DynaMed Kalıcı Bağlantı: https://bit.ly/DynamedCovid-19 

 • Elsevier COVID-19 Resource Center

  Elsevier; COVID-19 Resource Center platformunu hayata geçirmiş bulunmaktadır (Cell, Lancet ve SSRNi de kapsıyor).

  Platform erişim linki: https://www.elsevier.com/connect/coronavirus-information-center

 • BMJ Temel Covid-19 Kaynakları

  Sağlık profesyonellerini desteklemek amacıyla BMJ çatısı altında sunulan temel COVID-19 ile ilgili kaynaklara ücretsiz erişim sunulmaktadır. Klinik rehberlik için çevrimiçi modüllere, BMJ makalelerine ve podcast'lerine erişim imkanı bulabilirsiniz.

  Ücretsiz sunulan bu kaynakları ziyaret etmek için ekte bulunan dokümandaki gri alanlara tıklayarak ilgili linklere yönlendirileceksiniz.

  BMJ COVID resources Final DIGITAL
 • Turkish Journal of Medical Sciences: COVID-19 Özel Sayısı

  2019 yılının sonunda Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve bir küresel salgın haline gelen yeni tip koronavirüs COVID-19 bütün dünyayı etkiledi. Bu salgını ve hastalığı kontrol etmek ve önlemek için, yeni tedavi yöntemlerini değerlendirme ve bu amaca yönelik araştırma birçok ülkedeki bilim insanlarının öncelikli gündemine dönüştü.

  Bu nedenle; Turkish Journal of Medical Sciences (TJMS) dergisinin bu özel sayısı COVID-19’a ayrılmıştır.

  Bu özel sayıda, virüsün epidemiyolojisi, önleyici önlemler, tanı ve radyoloji yaklaşımları, hasta bakımı ve tedavi seçeneklerine ilişkin en güncel veriler incelenmiş, küresel salgının etkileri ve bu konudaki yetkililerin sorumluluk ve rolleri de tartışılmıştır. Katkı sağlayan tüm bilim insanlarımıza teşekkür ediyoruz.

  Turkish Journal of Medical Sciences (TJMS) dergisinin COVID-19 özel sayısına ulaşmak için tıklayınız.

  Dergi sayısına bu sayfadan da (http://journals.tubitak.gov.tr/medical/lastIssue.htm) erişebilir ve makaleleri tam metin olarak indirebilirsiniz.

 • OpenAIRE COVID-19 Gateway

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün proje ortaklarından olduğu AB teknik alt yapı projesi OpenAIRE araştırmacılara yeni koronavirüs salgınıyla mücadele etme ve önümüzdeki dönemlerde ortaya çıkacak etkilerini daha iyi anlama konusunda yardımcı olmak amacıyla çalışmalarda bulunuyor. Bu amaçla COVID-19 kayıtlarını (yayınlar, araştırma verileri, projeler, yazılım ve diğer araştırma sonuçları) toplamayı, bunları birbirine bağlamayı ve tek bir erişim noktasından keşfetmeyi amaçlayan OpenAIRE COVID-19 Gateway (OpenAIRE COVID-19 Açık Araştırma Ağ Geçidi) hizmete sunuldu.

  Erişim Adresi: https://beta.covid-19.openaire.eu/

  OpenAIRE COVID-19 Gateway; 38.000’den fazla yayın, 3.000’in üzerinde araştırma verisi, 230 dan fazla yazılım ve 3.200’den fazla diğer araştırma çıktılarına erişim imkanı sağlamaktadır. İçeriklerin bir bölümü; CERN ile birlikte, dünya çapında Coronavirus (COVID-19) ve SARS-CoV-2 üzerinde çalışan bilimsel topluluklarla ilgili olabilecek tüm araştırma sonuçlarını toplamak için oluşturulan Zenodo Coronavirus Hastalığı Araştırma Topluluğu - COVID-19 (Zenodo Zoronavirus Disease Research Community - COVID-19) dan gelmektedir. Veriler sürekli geliştirilmekte ve içerik zenginleştirilmektedir. OpenAIRE Araştırma Grafiğinden (OpenAIRE Research Graph) (10.000+ veri kaynağı) ve ek kaynaklardan içerik etiketleniyor. COVID-19 ile ilgili tüm araştırma sonuçları kişiler, kuruluşlar ve projelerle bağlıdır, bağlamsal gezinme sağlar.

  Detaylı bilgi için: https://beta.covid-19.openaire.eu/content

 • Taylor&Francis COVID-19: Koronavirüs İçeriği

  Taylor&Francis Koronavirüs salgını sürecinde katkı sağlamak amacıyla bu konudaki tüm yayınlarını açık erişim hale getirmiştir. Bu mikrositede Taylor & Francis Online üzerinden ücretsiz olarak erişilebilen bütün ilgili COVID-19 araştırma makalelerinin, kitap bölümlerinin ve bilgilerinin yanı sıra, COVID-19’un tanılanmasına, tedavisine, önlenmesine ve ileri düzeyde araştırılmasına yönelik küresel çabaları destekleyen Taylor & Francis e-kitaplarının bağlantıları ile referansları verilmektedir.

  Koronavirüs ile ilgili olabilecek tüm dergi makaleleri ve kitap bölümlerine aşağıdaki linkte yer alan yönlendirmelerle ulaşılabilir: https://taylorandfrancis.com/coronavirus/

 • Jstor Free access to selected COVID-19-related articles

  Covid-19 ile ilgili 6.000’den fazla makalenin bir araya getirildiği içerik: https://about.jstor.org/covid19/free-covid-19-articles/
 • medyaAkademi “Türkiye Reklam Arşivi”

   “Türkiye Reklam Arşivi” ile Türkiye reklamcılık tarihine ışık tutan çalışmalar dijital ortama taşınmakta ve ücretsiz erişime açılmaktadır. 

  Erişim Adresi: www.medyaakademi.com.tr/arsiv

 • Zentralblatt MATH (zbMATH)

  Zentralblatt MATH veri tabanı, açık erişim olarak erişime açılmıştır.

  Zentralblatt MATH (zbMATH) matematik alanında dünyanın en kapsamlı ve uzun süredir devam eden özet ve inceleme hizmeti sağlayan bir veri tabanıdır.  Avrupa Matematik Derneği (EMS)Heidelberg Academy of Sciences and Humanities ve FIZ Karlsruhe tarafından düzenlenmiştir. Yazı işleri, Leibniz Associaton'ın bir üyesi olarak kar amacı gütmeyen bir şirket ve kamu yararına tanınmış bir organizasyon olan FIZ Karlsruhe'nin Berlin ofisi tarafından yapılmaktadır. ZbMATH veri tabanı, şu anda yaklaşık 3.000 dergi ve kitap serisinden ve 180.000 kitaptan alınan incelemeler ve özetlerle birlikte yaklaşık 4 milyon bibliyografik kayıt içerir. Kapsamı 18. yüzyıldan başlar ve "Jahrbuch über die Fortschritte der Mathematik" veri tabanının entegrasyonu ile 1868'den günümüze kadar tamamlanır.

  Erişim Adresi: https://www.zbmath.org/ 

 • Resmi Gazete

  T.C. Resmî Gazete, Türkiye'nin 7 Ekim 1920 günü kurulan ve 7 Şubat 1921 tarihinden itibaren çıkmaya başlayan resmî gazetesidir. Amacı, meclis ve cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan yasa, kararname, yönetmelik, genelge gibi kararları yayımlamaktır.

  Erişim Adresi: https://www.resmigazete.gov.tr/

 • Mevzuat Bilgi Sistemi

  Mevzuat Bilgi Sisteminde, Resmî Gazete’de yayımlanan kanunlar, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, yönetmelikler, tebliğler ve diğer düzenleyici idari işlemler tek metin haline getirilir ve güncel olarak yayımlanır.

  Erişim Adresi: https://www.mevzuat.gov.tr/

 • Covid-19 Ücretsiz İçerikler Rehber Sayfası

  COVID-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz bu zorlu süreçte paydaşlarımız, yayınevleri ve bir çok kurum bilimsel içerikli bilgi kaynaklarını ve materyallerini açık erişim olarak tüm dünyaya açmıştır. Akademisyenlerimizin, öğrencilerimizin, kullanıcılarınızın bu bilgi kaynaklarına toplu olarak ulaşmaları için ANKOS olarak bir rehber sayfa hazırladık.

  Sayfaya erişim için TIKLAYINIZ!