İntihal Tespit Programları

 •                                                                 

  iThenticate;

  ULAKBİM tarafından yalnızca doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerinin; akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri ve tezler hariç) intihalleri tespit etmek amacıyla hizmetine sunulmuştur. iThenticate’in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Turnitin’den farklı olarak, iThenticate ile kontrol edilen yayınlar, sistemin veri havuzuna eklenmemektedir.

  Sisteme üye olmak isteyen akademik personel kutuphane@bingol.edu.tr adresine ad-soyad, unvan ve kurumsal e-posta adresini göndermelidir.

  ​ÖNEMLİ NOT: Lisans anlaşmaları gereği iThenticate İntihal Tespit programını, üniversitelerde, ünvanı Doktor Öğretim üyesi, Doçent ve Profesör olan akademik personel, sadece kendilerine ait makalelerinin analizi için kullanabilir. Ayrıca, dergi editörleri de söz konusu programı kullanabilirler, ancak; dergi, üniversite tarafından yayınlanan bir dergi olmalıdır ve editör (ünvanı Doktor Öğretim üyesi, Doçent veya Profesör olmalıdır) üniversite personeli olmalıdır.

  ÖNEMLİ NOT:  iThenticate İntihal Tespit Programında sadece makale taranmaktadır, makale dışı doküman yükleme ve tarama (proje, ödev, kitap bölümü, yüksek lisans veya doktora tezi vb. dokümanlar) hatalı ve usulsüz kullanımdır.Bu nedenle iThenticate İntihal Tespit Programında ısrarla hatalı ve yanlış kullanım yapılan hesaplar ilk aşamada 1 ay, tekrarı durumunda 3 ay ve 6 ay süreyle kapatılacaktır. Proje, ödev, kitap bölümü, yüksek lisans veya doktora tezi vb. dokümanların Turnitin'e yüklenmesi ve taranması gerekmektedir.

  Erişim linki : http://www.ithenticate

  Başlangıç Kılavuzu

  iThenticate Document Viewer Benzerlik Raporu Kılavuzu

  iThenticate İntihal Veri Tabanı Kullanım Kılavuzu

 •  

  Turnitin;

  Öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje vb. çalışmalar geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

  Turnitin'e sadece Bingöl Üniversitesi'nde görev yapan akademik personel üye olabilir, öğrenciler üye olamaz.

  Programa üyelik işlemleri Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.
  Üyelik için kutuphane@bingol.edu.tr adresine talepte bulununuz. Sisteme üyeliğiniz yapılınca hesaplarınızın aktif olabilmesi için şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken işlemler;

  1. www.turnitin.com adresine girin, sağ üst köşedeki "Log In" seçeneğine tıklayın.
  2. Karşınıza gelen giriş ekranında giriş bilgilerinin alt tarafında "Reset password" seçeneğine tıklayın.
  3. e-mail ve Last name yazan alanları doldurun ve NEXT'e basın.
  4. Karşınıza gelen "Secret Question" alanın altında bulunan "Forgot Your Answer" seçeneğine tıklayın.
  5. Şifrenizi oluşturmak için "Şifre sıfırlama maili" size gelecektir. Bu maildeki ilgili linke tıklayarak şifrenizi oluşturabilirsiniz.

  *Not: 29 Kasım 2023 tarihi itibariyle, Turnitin'de bir belge yüklemek için öncelikle sınıf, ödev, öğrenci menüsü, öğrenci ekle, öğrenci (adı-soyadı kurumsal eposta) kaydedilmesi ve öğrencinin adına yükleme yapılması gerekmektedir.

  Öte yandan, "Hızlı Gönder", alternatif bir yükleme metodu olarak kullanılabilir, ancak belgeyi yüklemeye doğru giderken, "depo yok" seçimi yapmanız önem taşımaktadır. "Hızlı Gönder" özelliği ile ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz: 

  Yazılı Ödev Silme_Paper Deletion

  Turnitin Ödev Eklerken Gerekli Bilgi

  Turnitin Öğretmen Kılavuzu

  Öğretmen hesabınızda "Hızlı Gönder" özelliğini aktif etme (kısa video)

  Hızlı Gönder özelliğini aktif etme (yardım sayfası)

  Hızlı Gönder özelliği ile yükleme yapma (yardım sayfası)

  Erişim linki: http://www.turnitin.com/tr

 • İntihal.net

  Akademik çalışmalarda benzerlik tespiti yapmak için Türkiye'de üretilmiş olan Akademik İntihal (www.intihal.net) programı üyelerimizin kullanımına açılmıştır.

  Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır.

  İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. 

  Programı kullanmak isteyen araştırmacılarımız https://intihal.net sayfasından “Bireysel Kayıt” linkini tıklayarak kayıt yapabilirler (Akademik ve idari personel @bingol.edu.tr uzantılı kurumsal mail adresi, öğrenciler ise T.C. kimlik numaraları ile üyelik talebinde bulunabilirler).  Kütüphane tarafından işlemin onaylanmasının ardından araştırmacılar programı kullanabilirler.

  Erişim Adresi: https://intihal.net

  Kullanım Kılavuzu: Kullanım Klavuzu 2021_Eng

  Kullanım Kılavuzu: Kullanım Klavuzu 2021_Tr